Keď nás ohrozuje vlastný imunitný systém.
Imunitný systém je komplex mechanizmov a reakcií vo vnútri organizmu, ktoré ho ochraňujú proti chorobám a zápalom spôsobených baktériami, vírusmi, hubami, či nádorovými bunkami. Hlavnou úlohou imunitného systému je rozoznať vlastné a cudzie bunky, tkanivá alebo chemické látky.
V dôsledku porušenej funkcie imunitného systému dochádza k vzniku autoimunitnej choroby. Pri autoimunitnom ochorení sa imunitný systém nestavia proti vonkajším nepriateľom, ale proti vlastným orgánom alebo tkanivám. Nedokáže správne rozlíšiť medzi vlastnými a cudzími antigénmi. Dalo by sa povedať, stáva sa sám sebe nepriateľom.
V ľudskom organizme bežne pôsobia mechanizmy imunologickej tolerancie, ktoré zabezpečujú ochranu jedincov pred autoimunitnými chorobami. Táto ochrana však nepôsobí rovnako účinne u každého. Niekto má genetickú predispozíciu (zvýšenú náchylnosť), iní môžu mať nepriaznivú modifikáciu vlastných antigénov pôsobením vonkajších faktorov, napríklad niektorých mikroorganizmov, vírusov, parazitov, plesní a chemických toxínov. V týchto prípadoch imunitný systém takto „upravené“ vlastné antigény rozpoznáva ako cudzie a navodí proti nim autoimunitnú reakciu.
Dôsledkom takejto nadmernej alebo precitlivenej aktivity imunitného systému je poškodenie vlastných buniek a tkanív. Napadnutý môže byť len jeden druh buniek, alebo len jeden orgán, ale aj viacero druhov buniek, tkanív, či systémov. V prvom prípade hovoríme o orgánovo špecifických autoimunitných chorobách, v druhom prípade o systémových autoimunitných chorobách.
Priebeh týchto ochorení je takmer vždy rovnaký. Dlhšiu dobu sa nachádzajú v počiatočnom štádiu. V tejto fáze logicky existuje najlepšia nádej na zastavenie rozvoja choroby. Problém je však v tom, že v tom čase je ešte ťažké spozorovať na sebe nejaké príznaky. Ak sa aj vyskytnú menšie problémy, pacient ani lekár ich zvyčajne nepripisujú nástupu autoimunitného ochorenia. Ďalší priebeh je už závažný, dochádza k striedavému zhoršeniu zdravotného stavu a ústupu ťažkostí. Po každom novom ataku dochádza aj k následnému zhoršeniu zdravotného stavu.
V súčasnosti poznáme už viac ako 60 foriem autoimunitných ochorení a stále sa dokazuje autoimunitný pôvod ďalších a ďalších. Postihujú 5 – 7 % populácie, čím sa zaraďujú medzi závažnú skupinu chorôb. Ochorejú na ne najmä mladí ľudia a častejšie ženy v reprodukčnom období. Môžu sa začínať v detskom veku i vo veku pokročilom. Dôsledkom sú chronické zápaly postihnutých orgánov. Medzi najznámejšie autoimunitné ochorenia patria alergie, diabetes mellitus (cukrovka I. typu), reumatoidná artritída, skleróza multiplex, autoimúnna hepatitída, autoimúnna hemolytická anémia (chudokrvnosť), chronická gastritída, celiakia, Crohnova choroba, niektoré ochorenia štítnej žlazy, sarkoidóza – postihuje pľúca, psoriáza, vitiligo a ďalšie.
Reumatoidná artritída
Jedna z najčastejších a najbolestivejších foriem reumy je chronický zápal kĺbov (reumatoidná artritída) – nazývaná taktiež polyartritída. Pri reumatickej artritíde sú postihnuté najmä kĺby.
Následkom zápalu sú opuchy a zosilnenie produkcie kĺbového maziva a tým postupné narušovanie chrupaviek a kostí. Tento proces sprevádzajú trvalé bolesti a deformácia končatín, no môžu byť postihnuté aj iné orgány a systémy, predovšetkým pľúca, cievy, srdce a oči. Ochorenie sa zvyčajne prejavuje vo veku od 40 do 65 rokov, niekedy však aj u mladých ľudí. Ženy sú postihnuté tri krát častejšie, ako muži. Popri základnej liečbe je dôležité cvičenie pozostávajúce z rozcvičovania kĺbov a posilňovania svalov, cieľom je udržanie rozsahu pohybu a zvýšenie svalovej sily. Len včasná liečba zabráni kompletnému poškodeniu kĺbov.
Diabetes – cukrovka
Príkladom autoimunitnej choroby postihujúcej najmä mladistvých je diabetes mellitus – cukrovka 1. typu. Je iným ochorením ako diabetes dospelých. Vzniká poškodením ß-Langerhansových buniek v pankrease, ktorých funkciou je produkcia inzulínu, hormónu regulujúceho hladinu cukru v krvi. Poškodené ß-Langerhansove bunky nie sú schopné tvoriť inzulín, a preto vzniká jeho nedostatok. Vtedy sa zvyšuje hladina cukru (vzniká hyperglykémia), ktorej výsledkom môže byť poškodenie funkcie obličiek, očí, nervového systému a acidóza (porucha acidobázickej rovnováhy krvi). Neliečený diabetes môže vyústiť do kómy až smrti. Aby sa zabránilo vážnym následkom, musí byť choroba včas a dôkladne liečená. Fakt, že mnohí pacienti s čerstvo diagnostikovanou cukrovkou 1. typu majú protilátky prítomné v kravskom mlieku, viedol k hypotéze, že tendencia ničiť bunky pankreasu vzniká ako imunitná reakcia u detí kŕmených umelým mliekom na báze kravského mlieka. Rozšírený je aj názor, že tento typ cukrovky vzniká v dôsledku poškodenia slinivky vírusovou infekciou, veľkým rizikom je aj nadmierna konzumácia potravín a obezita.
Skleróza multiplex
Roztrúsená mozgovomiechová skleróza je chronické progredujúce ochorenie nervovej sústavy, ktoré vzniká v mladom a strednom veku (15-40 rokov), zhoršenie stavu a priebehu častejšie vo veku okolo 50 rokov. Skleróza multiplex je pomerne rozšírené ochorenie, vo svete existuje okolo 2 miliónov postihnutých týmto ochorením. Charakteristickou črtou ochorenia je súčasné poškodenie niekoľkých rozličných oblastí nervovej sústavy, čo spôsobuje u postihnutých výskyt rôznych neurologických symptómov.
Pri tomto neurologickom ochorení nastáva pomaly prebiehajúce ničenie nervových obalov a nervov, vrátane mozgových. Postupne sa odbúravajú štruktúry, ktoré obklopujú nervové vlákna. Prenos nervových vzruchov je spomalený alebo prerušený, následkom môže byť čiastočné ochrnutie. V ťažkých prípadoch pacienti už nemôžu chodiť. Liečba ochorenia sa v prvom rade zakladá na korekcii imunoregulačného systému.
Psoriáza
Tiež lupienka je chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktoré sa viditeľne prejavuje na koži jej zrohovatením a postupným vytváraním zápalových ohnísk pokrytých bielymi lupinami. Vyvoláva silné svrbenie. Okrem kože bývajú postihnuté aj nechty a kĺby. Nejde o nákazlivú život ohrozujúcu chorobu, ale ľudia so psoriázou majú vyššie riziko vzniku a rozvoja cukrovky, artritídy, srdcových chorôb a depresie. Postihuje približne 2 % až 3 % európskej populácie, na svete je postihnutých približne 80 miliónov ľudí. Psoriáza sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa prvýkrát objaví medzi 15 až 35 rokom života. Primárne je potrebné zamerať liečbu na imunitný systém, keďže aj toto ochorenie zaraďujeme medzi autoimunitné. Lokálne sa lieči najmä krémami a masťami, ktoré zvlhčujú pokožku alebo spomaľujú proces vytvárania nových kožných buniek. Odporúča sa aj fototerapia s využitím ultrafialového žiarenia.
Zápalové ochorenie čriev
K dvom najrozšírenejším typom patrí Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Crohnova choroba môže zasiahnuť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu od úst až po konečník, i keď najčastejšie postihuje koncovú časť tenkého čreva. Ulcerózna kolitída zase poškodzuje hrubé črevo. Následkom týchto autoimunitných ochorení sú bolestivé hnačky s úbytkom hmotnosti, bolesti brucha, nechutenstvo, horúčka, únava, zapálené opuchy na koži, vredy v okolí konečníka. Konkrétne symptómy každého pacienta sa však môžu prípad od prípadu líšiť. Popri základnej liečbe je veľmi dôležitá správna životospráva.
Celiakia
Celiakia je geneticky podmienená enzýmová porucha spočívajúca v neschopnosti organizmu rozkladať gliadín a iné prolamíny nachádzajúce sa v potrave. Gliadín je súčasťou gluténu (lepok), ktorý sa nachádza v pšenici, raži, jačmeni, ovse a špalde. Ochorenie sa môže rozvinúť do poškodenia sliznice tenkého čreva, vymiznutia klkov a poruchy vstrebávania živín. Dospelí často nemajú žiadne brušné problémy, u mnohých z nich je problémom malabsorpcia – porucha vstrebávania výživných látok. Môžu sa prejaviť nasledovné symptómy: slabosť, hnačka alebo zápcha, únava a vyčerpanosť, anémia, boľavý jazyk alebo ústna dutina, nadbytok žalúdočnej kyseliny, bolesti brucha, nafukovanie, strata hmotnosti, bolesti kosti z dôvodu osteoporózy, slabé svalstvo (myopatia). Existujú však aj pacienti úplne bez príznakov. Autoimunitná reakcia môže u každého jedinca prebiehať odlišne a široká paleta príznakov môže odvádzať pozornosť od skutočnej príčiny. Len asi u 10 % pacientov sa choroba prejaví typickými príznakmi ochorenia, až 90 % pacientov je bez klinických príznakov. Absolútnym základom a nutnosťou liečby je dodržiavanie prísnej tzv. bezlepkovej diéty. Z potravy je nutné vylúčiť múku pšeničnú, ražnú, ovsenú a všetky ostatné potraviny obsahujúce lepok. Vyvarovať sa je nutné aj potravín, ktoré tieto zložky obsahujú aj keď len v malom množstve – napríklad rôzne konzervy, omáčky, údeniny aj pivo. Vhodné potraviny je potrebné doplniť vitamínmi a minerálmi.
Napriek tomu, že pri hľadaní príčin, i v liečbe dosahuje medicína čoraz väčšie pokroky nedokáže väčšinu ochorení na autoimunitnom podklade úplne vyliečiť. I keď autoimunitným chorobám nie je celkom možné predchádzať, existujú prírodné podporné prostriedky ich liečby a preventívna ochrana imunitného systému.
Z hľadiska prírodnej liečby je nevyhnutné:
- – dodržiavanie správnej životosprávy
- – konzumácia malých porcií jedál, vhodná je aj bezlepková diéta preukázateľne prospešná aj pre zdravých jedincov
- – nezaťažovanie organizmu chemickými toxínmi v podobe liekov a nevhodne zloženej stravy( údeniny, sladkomliečne výrobky, biely cukor, biela múka, neprirodzená strava plná chemických látok a konzervantov…), fajčením, nadmerným pitím alkoholu….
- – pravidelná detoxikácia
- – proti zápalová fytoterapia
- – otužovanie
- – pravidelný pohyb a šport
- – techniky obmedzenia stresu a dostatočný spánok
- – dostatok vitamínov, minerálov, kvalitných bielkovín a vhodných tukov
Pokiaľ sme vystavený zvýšenému riziku a máme genetickú predispozíciu vzniku autoimunitnej choroby alebo s ňou už bojujeme odporúčame užívanie našich prírodných prípravkov.
Mykoimun Klas v dávke 1 – 1 – 1 tobolka 30 minút pred jedlom alebo 1 hodinu po jedle. Ťažiskom účinku je imunita včítane úpravy autoimunitných reakcií. Sila jedinečnej kombinácie šetrne získaného extraktu z vzácnych húb ( bohatého na beta glukány) pôsobí na všetky orgánové a bunečné sústavy. Aktívny imunostimulačný účinok beta glukánov je dnes už vedecky preukázaný. Beta glukány sú prírodné zložité cukry, ktoré sú schopné nedostatočnú alebo prehnanú až seba zničujúcu reakciu imunitného systému riadiť a usmerňovať. Mykoimun Klas pomáha aj pri detoxikácii organizmu, pôsobí proti zápalom, odstraňuje negatívne účinky stresu, posilňuje pečeň, ľadviny a pľúca. Je silný antioxidant.
Super Bromelain + papain v dávke 1 – 1 – 1 tabl. denne nalačno 30 minút pred jedlom. Systémová enzýmoterapia je považovaná v súčasnosti za veľmi vhodnú liečebnú metódu a podporný prostriedok v liečbe imunitného systému. Proteolytické enzýmy sú schopné v prípade potreby imunitu nielen posilňovať, ale dokážu chorobne posilnenú imunitu utlmiť bez následkov na celkovú obranyschopnosť organizmu voči baktériám a vírusom. Výsledne ju teda modulujú a optimalizujú. Vhodnou liečebnou alternatívou je tiež u tých pacientov, ktorí z rôznych príčin nemôžu užívať klasické lieky – napr. kvôli žalúdočným problémom alebo z dôvodu neznášanlivosti. Pri dlhodobom užívaní liekov sa u pacientov často objavujú problémy s tráviacim ústrojenstvom a prírodné enzýmy sú pre tráviaci systém bezpochyby šetrnejšie.
Imuno C komplex v dávke 1 – 1 – 1 tabl. denne pred jedlom V prípade autoimunitných ochorení odporúčame vo všeobecnosti aj vysoké dávky vitamínu C. Imuno C komplex posilňuje aktívne zložky imunitného systému. Kombinácia vitamínu C 250 mg s bioflavonoidmi hlavne s quercetínom v Imuno C komplexe zdvadsaťnásobuje účinok viamínu C a vyrovná sa 5 mega v jednej tablete.
K základnej kombinácii prípravkov pridávame aj ďalšie podľa symptómov a postihnutého orgánu ( Super Acidophilus, Beta Santé, Balancer, Osteo Klas,…) Prírodné prípravky sú vhodné na dlhodobé užívanie a odporúčame ich užívať aj niekoľko rokov.
Meniny na týždeň:
Dnes je: , čas:
22.11.2024 ... má meniny Cecília
23.11.2024 ... má meniny Klement
24.11.2024 ... má meniny Emília
25.11.2024 ... má meniny Katarína
26.11.2024 ... má meniny Kornel
27.11.2024 ... má meniny Milan
Akcie:
Posledné komentáre:
-
zoltán Doplnky výživy zdravým spoločnost!!!!!!!!!!!všetko som tu našiel,čo ja potrebujem a moja rodina!!!!onedlho si objednám z vašich prípravkov!!!!!!zatial dovi-s pozdravom zoltán -
Danka TIBI huba / TIBI kryštáliky Dobrý deň, je možné piť hubu aj pri alergii na mlieko? Ďakujem
Pridaj komentár