Milan Peterka, zdravotný poradca
Podporte imunitu a chráňte svoju pečeň pri
„Chorobe z bozkávania“
Čo je a čo spôsobuje infekčná mononukleóza
Infekčná mononukleóza je v poslednej dobe stále viac známe a v populácii veľmi rozšírené prenosné ochorenie. Je spôsobené Epsteinovým – Barrovým vírusom, tzv. EB vírus, ktorý patrí do rovnakej „rodiny“ herpetických vírusov ako napr. bežný opar.
EB vírus dokáže v našom tele dlhodobo prežívať, šíri sa hlavne kvapôčkovou infekciou a to najčastejšie slinami. Obvykle spôsobuje infekčnú mononukleózu, ale predstavuje určitým spôsobom aj riziko vzniku nádorových ochorení.
Infekčná mononukleóza sa prejavuje predovšetkým zvýšenou únavou organizmu, postihnutím lymfatických uzlín a horúčkou. Lymfatické uzliny sa zväčšujú najmä na krku a nemocného potom trápia bolesti v krku so sprievodnými zápalmi nosohltana. Únava organizmu trvá od prvého dňa až do doznenia choroby. U niektorých jedincov môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov, eventuálne naštartovať vznik únavového syndrómu.
Horúčka nastupuje väčšinou v popoludňajších resp. večerných hodinách a ortuť teplomera sa dokáže vyšplhať až na 39 – 40 stupňov Celzia.
Infekčná mononukleóza sa môže prejaviť aj ďalšími vážnejšími príznakmi ako orgánovým postihnutím. Môže dôjsť k poškodeniu pečeňového tkaniva (vzostup pečeňových enzýmov najviac u dospievajúcich pacientov ) s ich zväčšením a prípadne aj zväčšením sleziny. Vo svojej praxi som mal pacienta, ktorý mal aj žltačku, ktorá sa ináč objavuje pri tejto nemoci vzácne.
Infekčná mononukleóza najviac postihuje deti a dospievajúcu mládež. Inkubačná doba je obvykle jeden mesiac, zvýšená únava organizmu sa však už môže objaviť pred vypuknutím choroby.
Priebeh choroby závisí na veku a imunitnom systéme jedinca a ďalších eventuálnych pridružených chorobách, ktoré sa vo väčšine prípadov zhoršujú a tým potom komplikujú zdravotný stav. Infekčná mononukleóza môže prebiehať s príznakmi, ktoré som uviedol vyššie, ale tiež môže prebehnúť bez príznakov.
Ochorenie sa stanovuje na základe krvného vyšetrenia protilátok proti EB vírusu.
Proti infekčnej mononukleóze neexistuje z hľadiska západnej medicíny špecifická liečba. Podávajú sa lieky, ktoré tlmia príznaky a ochraňujú pečeňové tkanivo.
Všeobecne sa odporúča kľud na lôžku, obmedzená fyzická záťaž, vitamíny, dostatočný pitný režim a diéta.
Ochorenie doznieva väčšinou do mesiaca, ale pokiaľ je komplikované zhoršenými pečeňovými funkciami, potom môže pretrvávať dlhšiu dobu.
Diétne opatrenie
V jedálničku je nutné obmedziť živočíšne tuky, aby nedochádzalo k preťaženiu pečene. Vylúčime tak mastné a vysmážané jedlá, údeniny, bravčové mäso, zásmažky, omáčky, vajcia, tatárske omáčky a pod. Nie je vhodná ani príliš ostrá či korenená strava, alkohol a káva. Vyhýbame sa tiež nadmiere konzervačných látok.
Ako si pomôcť s prírodnými prípravkami?
Prírodné prípravky nám môžu veľmi dobre poslúžiť pri podpornej liečbe resp. pri doliečení následkov infekčnej mononukleózy.
Najdôležitejším prípravkom pri liečebnom ovplyvňovaní infekčnej mononukleózy je používanie Betavitalu a k nemu vhodnej pridruženej kombinácie ďalších našich prípravkov či byliniek.
Betavital pôsobí pri mononukleóze trojakým mechanizmom:
a) imunostimulačne (zvyšuje obranyschopnosť organizmu a tým prispieva k rýchlejšej liečebnej odozve organizmu)
b) regeneruje a detoxikuje pečeň (napomáha pečeni udržovať prirodzený metabolizmus)
c) obsahuje veľmi významné vitamíny a minerálne látky (plní funkciu vitamínovej liečby)
Ďalej Betavital odstraňuje únavu a zápaly dýchacích ciest a zvláštnosťou Betavitalu je aj skutočnosť, že prospieva slezine a celému lymfatickému systému ( zväčšené mandle na krku).
Betavital dávkujeme pri infekčnej mononukleóze u menších detí v dávke 3 x denne jednu čajovú lyžičku a starším a dospievajúcim podávame spravidla 3 x denne 2 čajové lyžičky nalačno.
Užívanie Betavitalu sa riadi dobou choroby a po jej odznení znižujeme dávkovanie u menších detí na 1 x denne jednu čajovú lyžičku a u starších detí a dospievajúcich na 2 x denne jednu čajovú lyžičku po dobu jedného mesiaca a potom užívanie ukončíme.
Betavital je tiež možné kombinovať s ďalšími prípravkami pre zvýraznenie a urýchlenie liečby.
U menších detí ho môžeme kombinovať s prípravkom Super Acidophilus plus 6 miliárd v dávke 1 x denne jedna kapsula.
U starších a dospievajúcich detí obvykle podávame podľa prevažujúcich príznakov a to s LKVB6 (vysoké pečeňové enzýmy) obvykle v dávke 1 x denne jedna tableta pred jedlom.
Pridaj komentár Cancel
Meniny na týždeň:
Dnes je: , čas:
04.12.2024 ... má meniny Barbora, Barbara
05.12.2024 ... má meniny Oto
06.12.2024 ... má meniny Mikuláš
07.12.2024 ... má meniny Ambróz
08.12.2024 ... má meniny Marína
09.12.2024 ... má meniny Izabela
Akcie:
Posledné komentáre:
-
zoltán Doplnky výživy zdravým spoločnost!!!!!!!!!!!všetko som tu našiel,čo ja potrebujem a moja rodina!!!!onedlho si objednám z vašich prípravkov!!!!!!zatial dovi-s pozdravom zoltán -
Danka TIBI huba / TIBI kryštáliky Dobrý deň, je možné piť hubu aj pri alergii na mlieko? Ďakujem
3 komentáre
Ja som chytila infekcnu mononukleozu po 42 roku a odvtedy mam problemy s pecenou.Stale mi vyskakuju vyssie enzymy, uz 14 rokov beriem lieky ursofalk, pecen dobre nepracuje, zvysuje sa mi cholesterol aj pri diete, tak musim brat aj statiny.Pravidelne kontroly kvoli peceni.Otravuje ma to, hneva a neurobim nic.Len cakat, aby sa to nezhorsovalo.Predtym som nemala ziadne problemy, musela som zmenit zivot.Zda sa, ze som to chytila na termalnom kupalisku, kde po navrate z lyzovacky a z termalneho kupaliska vyskocili horucky na 39 stupnov.O zabavu mam postarane.
Naozaj sa infekčná mononukleóza lieči až tak dlho? Píše sa, že až 6 mesiacov.
Liečba infekčnej mononukleózy si vždy vyžaduje dlhší čas, hlavne pokiaľ ide o diétne opatrenia a doliečenie. Dĺžka liečby závisí od celkovej anamnézy. Priebeh ochorenia zas od veku a imunity nakazeného jedinca.